w kategorii Inne

Prywatność i wolność, czy bezpieczeństwo i kontrola

wired_logo Magazyn Wired opubliował komentarz Bruce’a Schneiera (Chief Technology Officer w BT Counterpane) na temat prywatności i bezpieczeństwa. Przedruk w języku polskim znalazł się w serwisie technologie.gazeta.pl. Oto wybrane fragmenty:

Mówiono nam, że musimy zdecydować się na bezpieczeństwo kosztem prywatności tak często – w debatach na temat bezpieczeństwa przeciwko prywatności, konkursach pisarskich, sondażach, pełnych perswazji esejach-że większość z nas nawet nie kwestionuje fundamentalnej dychotomii.

Jednak jest to dychotomia fałszywa.

Jeśli ustanowiona zostanie fałszywa dychotomia, ludzie z pewnością wybiorą bezpieczeństwo zamiast prywatności – zwłaszcza, gdy najpierw się ich wystraszy. Jednak ta dychotomia jest nadal fałszywa. Nie ma bezpieczeństwa bez prywatności. A wolność wymaga zarówno bezpieczeństwa, jak i prywatności. Słynny cytat przypisywany Benjaminowi Franklinowi brzmi: "Ci, którzy są zdolni zrezygnować z podstawowej wolności, aby zyskać chwilowe bezpieczeństwo, nie zasługują ani na wolność, ani na bezpieczeństwo." Prawdą jest także to, że ci którzy zrezygnowaliby z prywatności na rzecz bezpieczeństwa, prawdopodobnie skończą z niczym.

Link